Kuba bez realitky?!

Kuba bez realitky?!

Ešte v roku 2008 bol predaj a kúpa nehnuteľností oficiálne zakázaný a preto realitné kancelárie na Kube neexistovali, čo však neznamená, že sa na čiernom trhu nehnuteľnosti „nepredávali“.

Oficiálne existovala iba výmena nehnuteľností, ktorá na Kube funguje už roky. Vláda výmenu kontrolovala, aby neprišlo k priplácaniu „za lepšie“, keďže malo ísť len o výmenu. Tento výmenný trh sa snažili regulovať rôznymi dokladmi a kontrolami, za účelom zistenia, či naozaj ide o rovnocenné nehnuteľnosti.

Na ulici El Prado sa pravidelne stretávli obchodníci, ktorí neponúkali len bežný sortiment trhov – potraviny, oblečenie, ale aj nehnuteľnosti delené podľa lokality, počtu izieb, či vybavenia. Nejeden obyvateľ Kuby si z týchto výmen urobil biznis v zmysle prerobím môj starý byt a vymením za drahší. Na výmeny boli občania Kuby hrdí a zastávali si ich najmä starší obyvatelia, ktorí mali strach z hypoték.

kuba-bez-realitky-realitny-trh-na-kube

Čo sa odvtedy zmenilo?

Kubánska vláda hľadala cesty ako získať nové finančné zdroje a trh s nehnuteľnosťami jej mal zabezpečiť veľké príjmy na daniach. V novembri roku 2011 Raul Castro zlegalizoval realitný trh, čo znamená, že ľudia prvýkrát od revolúcie z roku 1959 mohli kupovať a predávať nehnuteľnosti. A aj bez hypoték začali kupovať vo veľkom. Behom ôsmych mesiacov sa podľa štatistík vytvorených vládou predalo 45 tisíc nehnuteľností. Podľa ekonómov peniaze na kúpu nehnuteľností pochádzali najmä zo zahraničia. Rodiny, ktoré z Kluby emigrovali, finančne pomáhali rodinám, ktoré na Kube stále žili a na kúpu nehnuteľností nemali toľko finančných prostriedkov.
A čo cudzinci? Podľa kubánskych zákonov nehnuteľnosť mohli kúpiť iba ľudia s trvalým pobytom. Čo otvára podnikavým kubáncom dvere k ďalším obchodom na čierno, kde vystupovali ako prostredníci. Každý Kubánec však mohol vlastniť iba dva domy – jeden na trvalé bývanie a druhý na rekreáciu.

Aktuálna situácia?

V posledných rokoch sa na Kube prijal celý rad dôležitých reforiem, ktoré poskytujú každému občanovi základné práva a slobody tak, ako je tomu v každom vyspelom právnom štáte. Obchodovanie s nehnuteľnosťami síce povoľuje zákon, ale Ústava Kuby z roku 1946 stále zakazuje príjmy, ktoré pochádzajú z „vykorisťovania práce druhých“, do čoho spadá aj predaj nehnuteľností.  Predpokladá sa, že parlament schváli novú Ústavu Kuby ešte tento mesiac (júl 2018) a teda obchodovanie s nehnuteľnosťami bude oficiálne. No je takmer isté, že aj v nej zostane zachovaná vedúca úloha komunistickej strany.

kuba-bez-realitky-realitny-trh-na-kube

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.